+48 726 028 388centrumwspolnapodroz@gmail.com
O nas Cennik Badania psychotechniczne Blog Galeria Regulamin Kontakt
Wspólna Podróż - Centrum psychologiczno terapeutyczne w Zduńskiej Woli
Blog

Samookaleczanie się

06-11-2021 - Autor: Monika Szymczak

Samookaleczenie się dzieci i młodzieży jest coraz częstsze.

Samookaleczanie się

Okaleczanie się nastolatków często bywa uznawane na próbę manipulacji lub chęć zwrócenia na siebie uwagi.
Tak naprawdę są konsekwencją wewnętrznej walki, którą toczą ze sobą różne emocje i myśli młodego człowieka. Samookaleczenie się młodzieży ma przynieść ulgę w doznawanych negatywnych uczuciach lub pomóc rozwiązać konflikty interpersonalne. Czasami są formą samokarania się.
Samookaleczenia u dzieci to szok dla rodziców. Może to zabrzmi kontrowersyjnie, ale pełnią one pewną rolę. Są sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś niepokojącego. 

Jedną z głównych przyczyn samookaleczenia u dzieci i nastolatków są traumatyczne doświadczenia (m.in. śmierć lub choroba bliskiej osoby, wypadek, wykorzystywanie seksualne, bycie ofiarą przemocy – fizycznej, seksualnej, psychicznej), trudności w radzeniu sobie z emocjami i sytuacjami kryzysowymi (np. rozwód rodziców, przeprowadzka), zaniedbania rodzicielskie (fizyczne i emocjonalne), odrzucenie przez grupę rówieśniczą, problemy z nauką, przewlekłe obniżenie nastroju, poczucie beznadziejności, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zaburzenia lękowe, nadużywanie substancji psychoaktywnych.

⏰ RODZICU, jeżeli Twoje dziecko się okalecza,  działaj, zgłoś się po pomoc. Zazwyczaj myśli samobójcze a samookaleczenia to dwie różne kwestie, choć czasami mogą iść w parze. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co powoduje u niego chęć zrobienia sobie krzywdy oraz zapisz dziecko do psychologa i psychiatry.