Medytacja (łac. meditatio – zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) to jedna z technik relaksu, która pozwala na oczyszczenie umysłu, wyzbycie się codziennego napięcia psychicznego i wejścia w stan całkowitego wyciszenia oraz rozluźnienia. Dodatkowo medytacja poprawia naszą pamięć, dodaje energii, a także uodparnia na stres.
Medytacja była praktykowana od czasów antycznych jako część tradycji religijnych i wierzeń[4]. Jest stosowana zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu, a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Według profesora Lesława Kulmatyckiego, medytacja może być dobrym narzędziem do poznania samego siebie. Oznacza samoświadomość. „Zdarza mi się, że czasami jestem zarówno obserwatorem, jak i obserwowanym. Jestem świadomy tego niejako z zewnątrz, a zarazem akceptuję ten rodzaj „wglądu” od wewnątrz. Czasami brzmi to jak paradoks, ale to tylko kwestia doświadczenia” – podkreślił profesor Kulmatycki w jednym z wywiadów.
Cele medytacji:
- Poprawa zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego.
- Rozwinięcie mistrzostwa w określonych sztukach bądź rzemiosłach. (W tym celu praktykowali medytację samurajowie).
- Osiągnięcie oświecenia.
- Osiągnięcie pełnej kontroli nad swoim ciałem i umysłem.
- Doświadczenie procesu umierania i nauczenie się kontroli nad nim (np. medytacja phowa znana z buddyzmu tybetańskiego).
- Przezwyciężenie lęku przed śmiercią.
Wymienione cele są niekiedy pozornie sprzeczne – na przykład kontrola umysłu propagowana w jodze wydaje się być całkowicie przeciwstawna do „stopniowego odpuszczania” i nabierania spontaniczności znanego w zen. W istocie jednak w obu przypadkach chodzi o uzyskanie świadomości różnych ukrytych mechanizmów psychologicznych, jak np. reagowanie agresją na różne rodzaje strachu, czy lęku. Uzyskanie świadomości działania tych mechanizmów, uwalnia od ich nieuświadomionego wpływu. W ten sposób świadomość medytującego ma uzyskać spontaniczność, medytujący ma stać się wolny od wpływów tego, co nieuświadomione.
Medytacje wykorzystuje się w psychoterapii oraz jako dodatek do leczenia wymagającego redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Medytacja prowadzi bowiem do „lepszego wglądu w siebie”.
W Centrum psychologiczno-terapeutycznym „Wspólna Podróż” nasi specjaliści poprowadzą sesje medytacji w sposób profesjonalny i bezpieczny. U zdrowych ludzi efekty różnych form medytacji są pozytywne i obejmują np. poprawę relacji interpersonalnych oraz inteligencji emocjonalnej, redukcję stresu, gniewu i negatywnych emocji, poprawę koncentracji i funkcji kognitywnych. Zapraszamy!